همسرم خروپف می کند ، چه کاری می توانم انجام دهم؟


برای مدیریت خروپف شریک زندگی و داشتن خواب با کیفیت تر و در راستای آن داشتن زندگی با کیفیت تر در کنار هم روش هایی وجود دارد که برخی ممکن است بسادگی مشکل خروپف را حل کنند.


حل کردن مشکل:
- به آنها بگویید که خروپف می کنند. خرخر کنندگان معمولا" از خروپف خود آگاه نیستند. برجسته کردن آن به عنوان یک مسئله می تواند انگیزه آنها را برای ایجاد تغییر ترغیب کند.
- راه حل های سبک زندگی را با هم به اشتراک بگذارید. غالبا" با تغییر رژیم های غذایی و شیوه زندگی (Life Style) ، خروپف قابل پیشگیری است. اگر با هم اقدام کنید ، این موارد به احتمال زیاد موفق خواهند بود.
- بخاطر جلوگیری از چرخیدن او به پشت ، پشت به پشت هم بخوابید و یا از ابزار هایی استفاده کنید که مانع از به پشت خوابیدنش شود.
- محرک های خروپف را شناسایی و درک کنید. شما به عنوان همسر و فردی که خروپف نمی کند در موقعیت منحصر به فردی قرار دارید که می توانید تفاوت ها ، عادت ها و عواملی که باعث خروپف شریک زندگیتان می شود را مشاهده کنید. از جمله این موارد میتوان به عادت به پشت خوابیدن ، با دهان باز خوابیدن ، پر خوری ، استعمال سیگار ، مصرف الکل و ... نام برد.
- اگر با ترک عادت ها و تغییر سبک زندگی خروپف برطرف نشد ، میبایست علت خروپف را پیگیری کنید. با تست خواب که در کلینیک های خواب انجام می پذیرد ، علل و راه حل درمان خروپف توسط متخصص خواب درمانی مشخص خواهد شد.

کنار آمدن با مشکل:
- جداگانه بخوابید. این راه حلی است که بسیاری از زوج ها از آن به عنوان ناجی یاد می کنند ولی هم زمان لذت خوابیدن و بیدار شدن در کنار هم را کنار می گذارند!
- واکنشتان را نسبت به خروپف همسرتان تغییر دهید . ذهنیت خود را در مورد خروپف تغییر دهید. سعی کنید از لحاظ عاطفی از صدای خروپف جدا شده و آن را بعنوان یکی از صدای اطراف بپذیرید.
- از گوش گیر استفاده کنید. گوش گیر باعث می شود صدای خروپف را نشنوید و یا کمتر بشنوید.

البته لازم به ذکر است ، کنار آمدن با صدای خروپف برابر است با نادیده گرفتن مشکل خروپف همسرتان که ممکن است بعلت اختلالات تنفسی در خواب و نداشتن خواب با کیفیت در معرض خطرات ، اختلالات و بیماری هایی چون: دیابت ، افسردگی ، اختلالات جنسی ، بد خلقی و تغییرات منفی در رفتار ، عدم تمرکز در طول روز و احتمالا عدم تصمیم گیری درست در مسائل زندگی و کار ، اختلال حافظه و فراموشی ، خواب آلودگی در طول روز ، افزایش فشار خون ، سکته قلبی ، سکته مغزی ، مرگ زودرس و ... باشد. حتی تنها با نگاهی گذرا به موارد بالا می شود تصور کرد خوابِ خوب چقدر میتواند در افزایش کیفیت زندگی موثر باشد.


بیشتر بخوانید:

* تاثیر مثبت درمان خروپف و خواب خوب در زندگی مشترک

* خروپف و اختلالات خواب موجب جدایی عاطفی میگردد

* علت اصلی مشكلات شما در طول روز ریشه در مشكلات خواب شما در طول شب دارد

* خروپف در بارداری و تاثیر آن روی جنین عوارض خروپف بارداری

* خطرات خروپف در دوران بارداری
question-sleep-health-apnea-snoring

آیا خروپف می تواند باعث مرگ شود؟طبق گفته دانشکده پزشکی هاروارد ، خروپف می تواند باعث مرگ شود. خروپف می تواند نشانه ای از بیماری آپنه خواب باشد. آپنه خواب به معنی انسدادهای تنفسی مکرر در خواب است که می تواند بسیار جدی و منجر به سكته و مرگ فرد شود.

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

آیا خروپف شبانه باعث خستگی و خواب آلودگی در طول روز می شود؟بلی ، یکی از بارزترین نشانه های آپنه خواب و خروپف شبانه ، خستگی و خواب آلودگی در طول روز ، عدم تمرکز ، روحیه کم ، رنجور و عصبی بودن ، کج خلقی و ... می باشد و کیفیت و سبک زندگی را شدیدا" تحت تاثیر قرار می دهد.

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

چه تعداد آپنه خواب طبیعی است؟AHI یا تعداد آپنه خواب (قطع تنفس در خواب) در شرایط معمولی: کمتر از 5 بار در ساعت ، در آپنه خواب ملایم: 5 تا 14 بار در ساعت ، در آپنه خواب متوسط: 15 تا 29 بار در ساعت و در آپنه خواب شدید: 30 بار یا بیشتر در ساعت اتفاق می افتد. البته این مقیاس فقط مخصوص بزرگسالان است. کودکانی که بیش از 1.5 بار در ساعت آپنه خواب دارند، وضعیت تنفس کودک در خواب غیر طبیعی است و سریعا" میبایست درمان شود.

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

نشانه های ابتلا به بیماری اختلال خواب چیست؟از نشانه های بارز بیماری اختلال خواب: تعریق شبانه ، تکرار ادرار در طول شب ، کابوس ، فراموشی ، بد خلقی ، عدم تمرکز ، رفلکس معده ، کاهش میل جنسی ، افزایش وزن ، دیابت ، فشار خون ، غلظت خون بالا ، افسردگی ، خستگی و خواب آلودگی در طول روز ، سردرد های صبحگاهی و نارسایی قلبی را میتوان نام برد.

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

فرزند من خروپف می کند ، آیا این طبیعی است؟اگر فرزند شما مکرر و بیش از 3 شب در هفته خروپف می کند می تواند بسیار خطرناک باشد.

به دنبال نشانه های زیر باشید:
آیا بیشتر از 3 شب در هفته خروپف می کند؟
آیا در طول شب خروپف می کند؟
آیا خروپف پر سر و صدایی دارد؟
آیا در طول خواب مکث های تنفسی دارد؟
آیا با دهان باز می خوابد؟
آیا صبح بسختی و با کج خلقی از خواب بیدار می شود؟
آیا در مدرسه مشکلات رفتاری دارد؟
آیا در مدرسه و در کلاس درس می خوابد؟
آیا رفتار غیر منتظره دارد و تحریک پذیر است؟
آیا سردرد یا گلو درد دارد؟

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

آیا افراد لاغر خروپف می کنند؟بلی ، افراد لاغر نیز خروپف می کنند و ممکن است دچار آپنه خواب شوند. در حالی که سن و وزن زیاد عوامل خطر برای مبتلا شدن به آپنه خواب است ، اما شواهد نشان می دهد که آپنه خواب و خروپف یک برش همه گیر و بسیار وسیع تری در میان جمعیت دارد.

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

خروپف چیست؟خروپف صدای لرزش و ارتعاش بافت های نرم در راه تنفس است که شامل زبان کوچک ، لوزه ها ، غدد فوقانی گلو (آدنوئید ها) ، توربین های بینی (شاخک ها) و دیگر بافت های نرم اطراف آن ها می شود که در هنگام خواب آویخته و شل می شوند در اثر برخورد هوایی که نمی تواند آزادانه از طریق مجاری تنفسی شما حرکت کند ، باعث ایجاد سرو صدا می شود.

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

چرا خروپف می کنم؟خروپف می تواند ناشی از ترکیبی از عوامل مختلف باشد که در افراد مختلف متفاوت است. شایع ترین دلایل خروپف عبارتند از: - اضافه وزن داشتن - روی پشت خوابیدن - خواب با دهان باز - سیگار کشیدن و مصرف الکل - بینی مسدود شده - انسداد راه تنفسی - و ...

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

آیا خروپف من خطرناک است؟اگر خروپف شما خواب شما و شریک زندگیتان را مختل می کند ، یا این احتمال وجود دارد که به انسداد تنفسی و آپنه خواب منجر شود ، مشکل ساز است و نیاز به درمان دارد.

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

درمان خروپف چیست؟هیچ راه حل درمانی واحدی برای همه خروپف کنندگان وجود ندارد. یافتن راه حلی برای درمان خروپف شما ملزم به کشف علت آن است که با تست خواب در کلینیک های خواب صورت می پذیرد.

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

آپنه انسدادی خواب (OSA) چیست؟آپنه به معنای ساده یعنی بدون تنفس. بدون اولین لازمه ی حیات انسان ، بدون اکسیژن! آپنه خواب یک وضعیت جدی است که در آن مجاری تنفس شما به طور مکرر در حین خواب بسته می شود و تا زمانی که بیدار شوید ، اکسیژن را از شما سلب می کند. این بیدار شدن به معنی بیدار شدن کامل نیست ، شاید فرد مبتلا به OSA متوجه این بیداری های پیاپی نشود ، بهمین علت خواب کافی و عمیق را تجربه نمی کند و همیشه حتی در طول روز احساس خستگی و خواب آلودگی دارد.

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

آیا من آپنه خواب دارم؟در مرحله اول جهت تشخیص آپنه خواب به دنبال علائم و نشانه های اصلی باشید:
- خروپف با صدای بلند
- احساس خفگی در خواب
- خواب آلودگی بیش از حد
- مشکل تمرکز
- سردرد صبحگاهی
- گلو درد
- تکرر ادرار شبانه
- تغییرات خلق و خوی
- خشکی دهان
- مشکلات جنسی
- رفلکس اسید معده
- و ...

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

آیا اسپری بینی خروپف را درمان می کند؟اگر شما قبل از مصرف اسپری از طریق بینی بدرستی تنفس می کنید و علت خروپف شما انسداد بینی نیست ، این اسپری ها، خروپف شما را معالجه نخواهند کرد.

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

آیا خروپف ژنتیکی و ارثی است؟هیچ ژنی با نام "خروپف" وجود ندارد ، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خروپف پیوند ژنتیکی دارد. برخی از ویژگی ها مثل سوراخ بینی کوچک ، چانه به سمت عقب ، فک کوچک ، راه تنفسی باریک ، زبان بزرگ ، کام نرم بزرگ ، تمایل به افزایش وزن و ... را می توان از والدین به ارث برد که مانند آنها خروپف کنیم.

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

آیا خروپف کردن طبیعی است؟گاهی خروپف می تواند بعلت سرما خوردگی و یا حساسیت و بصورت موقتی باشد، در این شرایط کاملا" طبیعی است. ولی اگر خروپف بصورت دائم و مزمن باشد نشانه ای از یک بیماری بالقوه جدی و خطرناک بنام آپنه خواب است که اگر درمان نشود در نهایت منجر به سکته و مرگ فرد بیمار خواهد شد.

توضیحات بیشتر ...
question-sleep-health-apnea-snoring

آیا خروپف باعث چاقی می شود؟بلی ، همانطور که چاقی ممکن است باعث خروپف و آپنه خواب شود ، خروپف و آپنه خواب نیز ممکن است باعث چاقی در افراد گردد. همچنین شریک زندگی و اطرافیان فردی که خروپف می کند نیز در معرض خطر افزایش وزن هستند!

توضیحات بیشتر ...

مشاوره و دریافت نوبت

کلینیک درمان خروپف و اختلالات خواب

دکتر فریبا معینی پور

02126659154

09051207129

    دایرکت اینستاگرام
  • اینستاگرام کلینیک خواب دکتر معینی پور
    گفتگوی تلگرام
  • تلگرام کلینیک خواب دکتر معینی پور

    Google Map
  • کلینیک درمان خروپف و اختلالات خواب دکتر فریبا معینی پور in google

کلینیک درمان خروپف و اختلالات خواب

دکتر فریبا معینی پور

اینستاگرام کلینیک خواب , sleep clinic in tehran , درمان خروپف